PANEMUNĖLIO UNIVERSALAUS DAUGIAFUNKCIO CENTRO
IKIMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMA
PRITARTA
Rokiškio rajono savivaldybės tarybos
2016 m. balandžio 29 d. sprendimu Nr. TS-111PATVIRTINTA
Panemunėlio universalaus daugiafunkcio centro
direktoriaus 2016 m. gegužės 3 d.įsakymu Nr. 12
- BENDROSIOS NUOSTATOS
Informacija apie įstaigą
Švietimo teikėjo pavadinimas – Panemunėlio universalus daugiafunkcis centras (toliau – UDC)
Teisinė forma – biudžetinė įstaiga
Grupė – neformaliojo švietimo mokykla(ikimokyklinio ugdymo mokykla)
Adresas: Stoties g. 16,Panemunėlio gelž. st., Panemunėlio sen., LT – 42031 Rokiškio rajonas
Tel/fax : 8( 458) 63291; mob. tel.868111276
Elektroninis paštas – laima.samuiloviene@gmail.com
Internetinės svetainės adresas –www.panemunelioudc.lt
Vaikų poreikiai
UDC veikia viena mišraus amžiaus vaikų grupė, kurioje ugdomi vaikai nuo 1,5 iki 7 metų.
Įstaigą lanko vaikai iš socialiai remtinų, nepilnų šeimų, augantys nepalankioje socialinėje aplinkoje. UDC dirba 10 val. per dieną (nuo 7.30 val. iki 17.30 val.). UDC sudarytos sąlygos tautinių tradicijų puoselėjimui, kūrybiškumo skatinimui.
UDC vykdo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas. Ikimokyklinio ugdymo programa skirta vaikams nuo 1,5 m. iki 5/6 m., jų šeimoms ir pedagogams. Programos turinys orientuotas į vaiko pagrindinių poreikių: saugumo, sveikatos, judėjimo, žaidimo, bendravimo, bendradarbiavimo, pažinimo, saviraiškos tenkinimą, gebėjimų ugdymą ir naujų atsiradimą, ekologinių-gamtosauginių ugdymo idėjų puoselėjimą, gerbiant vaiko pasirinkimą, tenkinant pagrindinius prigimtinius (saugumo, aktyvumo, žaidimo, bendravimo, savigarbos, saviraiškos) ir specialiuosius (gabių bei socialinės atskirties šeimose augančių) vaikų poreikius ir remiasi humanistine filosofija, kuri pabrėžia vaiko sveikatos, saviraiškos ir savirealizacijos galimybių svarbą ugdymo procese bei ekologine raidos teorija, akcentuojančią gamtinės, socialinės ir kultūrinės aplinkos įtaką vaiko ugdymui(si).
Skatiname vaiko savarankiškumą tose srityse, kur gebėjimai geriau susiformavę ir teikiame didesnę pagalbą mažiau išlavėjusių gebėjimų ugdymui. Dienos ritmas ir veikla lanksčiai derinami su vaiko poreikiais, interesais ir galimybėmis (pvz., vaikas neprivalo „išgulėti“ visą numatytą pietų miego laiką arba iš viso, esant tėvų prašymui, nemiegoti). savaitėmis, projektais. Ikimokyklinio ugdymo programa atnaujinama ir tobulinama pagal poreikį
Pedagogų pasirengimas
UDC dirba kompetentingi pedagogai, gebantys ugdyti šiuolaikinio vaiko kompetencijas, suteikti jam pagalbą, atsižvelgiant į individualius ar specialiuosius ugdymosi poreikius, galimybes, įžvelgti daromą pažangą, įvertinti pasiekimus, priimti vaiką tokį, koks jis yra. Pedagogai vieningai laikosi nuostatos, kad svarbiausia – užtikrinti aktyvų vaiko dalyvavimą įstaigos gyvenime ir suteikti galimybę dalyvauti, priimant sprendimus, liečiančius jo gyvenimą darželyje. Vaikai turi galimybę reikšti savo nuomonę, teikti siūlymus ir rinktis veiklą pagal savo interesus bei poreikius.
Pedagogai nuolat kelia savo kvalifikaciją seminaruose, renginiuose, metodiniuose užsiėmimuose, rengia ir vykdo projektus, dalijasi patirtimi, yra parengę metodinių priemonių. Didelis dėmesys skiriamas vaikų gyvybės ir sveikatos apsaugai, socialiniam ir psichologiniam saugumui, pedagogų ir vaikų aktyvumui, iniciatyvumui, saviraiškai.
UDC programos turinys nevaržo pedagogų, leidžia jiems kūrybiškai dirbti, organizuoti vaikų veiklą atsižvelgiant į kiekvieno vaiko amžių, jo patirtį, gebėjimus. Ugdymo(si) būdus bei metodus pedagogai gali laisvai rinktis, planuoti veiklą. Ugdymo programa gali būti papildoma teminėmis.
Įstaigos ir regiono savitumas
UDC įsikūręs ekologiškai švarioje ir turtingoje gamtinėje aplinkoje ,saugioje, ramioje, medžių apsuptoje vietovėje, šalia pagrindinės mokyklos. Prie pat UDC yra pagrindinės mokyklos stadionas, kur vaikai gali aktyviai sportuoti, žaisti. Už 300 metrų teka upė Šetekšna. Vaikams sudaroma galimybė įvairiais metų laikais pabuvoti prie upės, susipažinti su paupio augmenija, puoselėti trapią paupio augmeniją ir gyvūniją, unikalią gamtą. Nemažai edukacinių renginių vyksta mokyklos istoriniame muziejuje, Tunaičių turistinėje sodyboje. Vaikai lankosi pas Degenių kaimo liaudies menininką V.Jočį, medžio drožėją V. Zakarką, kur susipažįsta su senovės tradicijomis, drožimo, audimo amatais. Ugdytiniams sudaryta galimybė dalyvauti bendruose Rokiškio miesto ikimokyklinių įstaigų ugdymo projektuose, renginiuose, parodose.
Esame atviri visuomenei, bendradarbiaujame su socialiniais partneriais: Panemunėlio pagrindine mokykla, pagrindinės mokyklos ir miestelio bibliotekomis. Lankomės vieni kitų organizuojamuose renginiuose, dalinamės gerąja darbo patirtimi, vykdome bendrus projektus.
UDC prioritetą teikia dorovinių nuostatų ugdymui, puoselėjant meilę gamtai, jos pažinimui, formuojant aplinkotyros bei aplinkosaugos įgūdžius. Kasmet dalyvaujame akcijose ,,Darom‘‘, ,,Mes rūšiuojam‘‘.
Stengiamasi pamatyti, kas vaikui svarbu, įsiklausyti į jo žodžius, paskatinti išsakyti savo nuomonę, išgirsti jį. Vaikai ir suaugę kartu kuria bendro gyvenimo įstaigoje ir grupėje susitarimus, taisykles, kurios padeda ugdyti atsakomybę ir tarpusavio supratimą. Siekiame pažinti kiekvieną vaiką, individualų jo raidos tempą. Suvokę svarbiausius jo poreikius ir galimybes, numatome individualius ugdymo(si) būdus ir metodus. Grupės aplinkai turi įtakos vaikų amžius, kadangi grupė yra mišri.
Ugdymo aplinka kuriama taip, kad tenkintų kiekvieno vaiko poreikius, ugdytų jo gebėjimus, skatintų kaupti naują patirtį, išbandyti įvairias veiklos formas ir pažinimo būdus. Siekiama, kad aplinka skatintų vaiką aktyviai veikti, tyrinėti, pažinti, pasitikėti savo gebėjimais. Vaikas pats yra aktyvus aplinkos kūrėjas. UDC patalpos naudojamos vaikų, tėvų, senelių darbų parodoms rengti, ugdytinių pažinimui lavinti. Lauko aikštelėse įrengta daug priemonių vaikų judėjimo ir žaidimų poreikiams tenkinti.
Pedagogų ir vaikų santykiai grindžiami pasitikėjimu ir pagarba. UDC yra vieninga ugdymo(si) institucija, užtikrinanti ugdymo ir socializacijos tęstinumą, galimybę sėkmingai spręsti adaptacijos problemas, kokybišką tėvų (globėjų) ir pedagogų bendravimą, bendradarbiavimą.
Šeima yra pirmasis vaiko mokytojas, todėl šeimos dalyvavimas yra svarbiausia sąlyga stiprinant ir plečiant vaikų ugdymą grupėje, atsižvelgiant į namuose įgytus pomėgius ir žinias. Nuolat siekiame, kad vaiko tėvai(globėjai) dalyvautų ugdymo procese ir taptų aktyviais bendruomenės nariais. Bendradarbiavimą grindžiame tarpusavio pasitikėjimu ir konfidencialumu, įsiklausymu į vienas kito poreikius ir interesus, pagarba šeimos vaidmeniui, ugdant vaiką. Tariamės dėl individualių vaiko ugdymosi poreikių, kylančių problemų sprendimo būdų, veiksmingų ugdymo metodų taikymo.
Dokumentai, reglamentuojantys šiuolaikinį požiūrį į vaikų ugdymą
UDC ikimokyklinio ugdymo programa atliepia Valstybinės švietimo strategijos 2013-2022 metų nuostatus ir šių nuostatų įgyvendinimo programą, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą Vaiko gerovės valstybės politikos koncepciją (2003), Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą (2004), Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją (1995), Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašo projektą (2014), ikimokyklinio ugdymo programa atitinka nacionalinės ikimokyklinio ugdymo politikos ir valstybinės programos „Ikimokyklinio ugdymo gairės – programa pedagogams ir tėvams“ (1991 m., 1993 m. leidimai) nuostatus.
- IKIMOKYKLINIO UGDYMO PRINCIPAI
UDC vaikų ugdymą(si) organizuoja vadovaujantis šiais principais:
Humaniškumo
Pripažįstama vaiko teisė būti kitokiam. Vaikas gerbiamas kaip asmenybė, turinti ryškių prigimtinių bruožų, kuriuos reikia padėti ugdyti palaikyti vaiko sumanymus, savarankiškumą, džiaugtis pasiekimais, atsižvelgiant į jo poreikius, interesus, tėvų lūkesčius.
Individualizavimo
Remiamės samprata, kad visi vaikai yra skirtingi: skiriasi pažinimo bei mokymosi tempas ir būdai, poreikiai, gebėjimai, galimybės, patirtis, asmeninės savybės. Kiekvienas vaikas auga ir tobulėja savo tempu ir ritmu. Žinodami ikimokyklinio amžiaus vaikų raidos ypatumus, įvertinę kiekvieno vaiko poreikius ir išgales, numatome realius vaiko ugdymo(si) tikslus, pritaikome ugdymo turinį. Nuolat stebėdami vaiko daromą pažangą, numatome tolesnę ugdymo(si) perspektyvą.
Tęstinumo principas
Turinys suderintas su priešmokyklinio ugdymo turiniu. Programoje atsižvelgta į vaiko jau įgytą patirtį ir gebėjimus bei jo ugdymo(si) perspektyvą priešmokyklinėje grupėje.
Tautiškumo
Padedame augančiam vaikui perimti, perduoti ir puoselėti lietuvių tautos kultūrines vertybes, papročius, tradicijas ir visa, kas jį supa įprasminti per vertybes – dorovines žmogaus nuostatas į aplinką.
Demokratiškumo
Vaikui suteikiama pasirinkimo laisvę. Vaikas turi galimybę rinktis veiklą pagal savo poreikius, interesus, galimybes, nuotaiką. Susitarimai ir kartu su vaikais kuriamos taisyklės, jų laikymasis ugdo atsakomybės jausmą. Skatinamas aktyvus vaiko dalyvavimą įstaigos veikloje: išklausoma nuomonė, palaikoma iniciatyva, suteikiama erdvė jam pasireikšti, stengiamasi įgyvendinti siūlomas idėjas.
III. Tikslas ir uždaviniai
Tikslas – atsižvelgiant į pažangiausias mokslo ir visuomenės raidos tendencijas, kurti sąlygas padedančias vaikui tenkinti prigimtinius, kultūros, taip pat ir etninės, socialinius, pažintinius poreikius.
Uždaviniai:
Stiprinti vaiko psichinę ir fizinę sveikatą, tenkinti saugumo, aktyvumo ir judėjimo poreikį, padėti adaptuotis naujoje aplinkoje.
Skatinti vaikų savarankiškumą, iniciatyvą, kūrybiškumą, ugdyti estetinį suvokimą ir meninę raišką.
Ugdyti bendražmogiškas, tautines ir pilietines vertybines nuostatas, stiprinti tautinio tapatumo jausmą, perteikti tautos dvasinius kultūros pagrindus.
Padėti vaikui pažinti save ir aplinkinį pasaulį, puoselėjant meilę gamtai, formuojant aplinkotyros ir aplinkosaugos įgūdžius.
Padėti atsiskleisti individualiems vaikų poreikiams ir gebėjimams, pritaikant ir įgyvendinant ugdymo(si) turinį.
Užtikrinti pozityvų, pasitikėjimu ir pagarba grįstą vaikų, pedagogų ir tėvų (globėjų) bendradarbiavimą.
- Turinys, metodai ir priemonės
Ikimokyklinio ugdymo programoje ugdymo turinys orientuotas į ankstyvojo ir ikimokyklinio amžiaus vaikų galimybes ir augimą, sudarytas pagal kompetencijas, atrinktos ir sugrupuotos vaiko veiksenos. Siūloma abstrakti tematika, kurią pedagogai, atsižvelgdami į vaikų iniciatyvas ir tėvų pasiūlymus, konkretina ir detalizuoja, papildo grupių savaitės veiklos planuose.
Planuojant ugdymą, vadovaujamasi pasirinktu planavimo principu – teminiu, projektiniu, mišriu, orientuojantis į ugdytinas kompetencijas: komunikacinę, sveikatos, pažinimo, meninę ir socialinę.
Ugdymo programa sudaryta atsižvelgiant į vaikų amžiaus tarpsnio ypatumus, pagrindinė veikla – žaidimas. Ugdymo turinys įgyvendinamas per visą vaiko buvimą grupėje: jam valgant, ruošiantis ilsėtis, eiti į lauką, bendraujant, spontaniškai žaidžiant ar dalyvaujant pedagogų organizuotoje veikloje.
Ikimokyklinio ugdymo programos turinyje išskiriamos penkios kompetencijų grupės, per kurias atskleidžiama 19 vaiko ugdymo (si) pasiekimų sričių. Kiekvieną kompetenciją sudaro ugdytinos vertybinės nuostatos, šį amžiaus tarpsnį atitinkantys gebėjimai, žinios ir patirtis. Visos šios kompetencijos glaudžiai tarpusavyje susijusios ir dažnai iš dalies persipina.
Rekomenduojamos temos pasirenkamos pagal: sezoniškumą, vaikų pasiūlytas idėjas, kasdieninio gyvenimo aktualijas, iškilusias problemas, temos apie mūsų namus, įstaigą, miestą(kaimą), įvairius projektus.
Temos sugrupuotos pagal tam atitinkamas kompetencijas.
Emocinis ir socialinis ugdymas(-is) - socialinė kompetencija – gyventi ir būti greta, kartu.
Rekomenduojamos temos socialinei kompetencijai ugdyti(s): „Mano draugai“, „Aš ir kiti“, „Mano šeima“, „Mano gimtinė, jos žmonės“, „Mano mieli namai“, „Mano augintinis“, „Atvėrus močiutės skrynią“, „Mano elgesys – kitų palankumas ir saugumas“, „Šilti jausmai baltais žodeliais sninga“, „Gėrį ir grožį kuriame darbu“, „Adventas – laukimo metas“, „Saulutė šviesiausia, motulė geriausia“, „Pabūsiu sau teisėju“, „Noriu būti toks kaip tėtis“, „Tingėti negarbinga, tingėti negražu“, „Du ožiukai ant tiltelio…“, „Kas gerai, o kas blogai?“ ir kt.;
Sveikatos saugojimo ugdymas(is) – sveikatos saugojimo kompetencija – orientuota į nuostatos augti sveikam ir stipriam, siekio rūpintis savo ir kitų sveikata bei saugia aplinka formavimą.
Rekomenduojamos temos šiai kompetencijai ugdyti(s): „Mano kūnas“, „Noriu augti sveikas ir žvalus!“, „Mano draugai: šukos, muilas, šepetukas“, „Dvi sesytės per kalnelį nesueina“, „Šepetukas ir dantukas“, „Kokia daili suknelė ir švarūs bateliai“, „Kaip atsiranda maistas. Kąsnelio kelionė“, „Lėlės Alės gimtadienis“, „Maistas ir sveikata“, „Smagurių mugė“, „Vitaminų karalystė“, „Mano dienelė“, „Juda rankelės, trepsi kojelės“, „Vandens lašelio kelionė“, „Saugokis ligos! Vaistai“, „Aš tave saugau, saugokis ir tu!“, „Aš saugus namuose“ ir kt. Fizinis aktyvumas užtikrinamas kūno kultūros užsiėmimų, rytinių mankštų, pasivaikščiojimų lauke metu.
Pažinimo ugdymas(is) – pažinimo kompetencija – tyrinėti ir atrasti pasaulį.
Rekomenduojamos temos pažinimo kompetencijai ugdyti(s): „Mano kūnas“, „Jausmų pasaulyje“, „Aš panašus į kitus“, „Esu nepaprastas ir įdomus“, „Aš buvau pipiras, o dabar jau vyras“, „Viskas žaidimas ir nežaidimas“, „Technikos stebuklai“, „Viską noriu išmatuoti, viską reikia suskaičiuoti“, „Pastebėk ir pavadink“, „Daiktai aplink mane“, „Atrask, kas mus sieja“, „Aš ir laikas. Mano diena“, „Ekologijos takeliu“, „Krinta lapas uosio, krinta lapas klevo“, „Oi, tu, žiema žiemuže“, „Žiema, žiema, bėk iš kiemo“, „Čir vir vir pavasaris“, „Rid rid rid margi margučiai“, „Kalėdos – stebuklų metas“, „Lietuvos augalai, paukščiai, žvėrys ir kiti gyvūnai“, „Gamtos reiškiniai“, „Saugus elgesys gatvėje, gamtoje, namuose“
Kalbos ir komunikavimo ugdymas(is) – komunikavimo kompetencija – klausytis, kalbėti, bandyti skaityti, rašyti, išreiškiant save ir bendraujant su kitais.
Rekomenduojamos temos komunikavimo kompetencijai ugdyti(s): „Klausyk, vaikeli, kaip skamba raidelės!“, „Ką pasakoja knygos lapeliai“, „Kuriu pasaką“, „Paklausyk, kaip aš sakau…“, „Atgiję paveikslėliai“, „Kas čia ne taip?“, „Susimaišę žodžiai“, „Pasakyk kitaip“, „Pokalbių kertelė“, „Kiek kalbelių, kiek kalbų!“ ir kt.
Meninis ugdymas(is) – meninė kompetencija – įsivaizduoti, pajausti, kurti, grožėtis.
Rekomenduojamos temos meninei kompetencijai ugdyti(s): „Grožis ir gėris – visada kartu“, „Kalėdos – stebuklų metas“, „Kas tu esi, šviesos ugnele?“, „Močiutės skrynioje“, „Velykų margučių pilnos kišenės“, Menų savaitė, „Svečiuose – pasaka“, „Aš kūrėjas“, „Kaziuko mugė. Amatai“ „Spalvos ir spalviukai“, „Mano vaizduotės pasaulis“
Ugdymo procese metodai, būdai ir formos parenkami atsižvelgiant į vaikų amžių, gebėjimus, poreikius, ugdymo tikslą ir uždavinius:
vaikas savo patirtį kaupia veikdamas, eksperimentuodamas ir bendraudamas;
ankstyvajame ir ikimokykliniame amžiuje pagrindinė vaikų ugdymo(si) ir veiklos forma yra žaidimas;
veikla gali būti organizuojama visos grupės, grupelės arba individuali.
Bendravimą ir bendradarbiavimą skatinantys metodai: bendravimo situacijų kūrimas; problemų sprendimas; jautrumo kitam skatinimas; vaiko jausmų raiška; gero pavyzdžio panaudojimas; laikymasis bendrai sutartų elgesio taisyklių; veiklos organizavimas kartu su tėvais.
Pažinimą skatinantys metodai: tyrinėjimas; eksperimentavimas; informacijos paieškos; idėjų paieškos ir atranka; vaikui įdomių, jo patirtį plečiančių temų, projektų, medžiagų pasiūlymas; išvykų, tyrinėjimų-atradimų planavimas ir organizavimas; analizės, išvadų darymas; naujų technologijų naudojimas.
Vaiko savarankiškumą ir aktyvumą skatinantys metodai: savarankiškas žaidimo inicijavimas, organizavimas; sužinotų ar paties atrastų žaidimo ir veiklos būdų pritaikymas naujose situacijose; ugdomosios aplinkos kaitos inicijavimas; savo pasiekimų įsivertinimas.
Vaiko saviraišką ir kūrybiškumą skatinantys metodai: naujų sumanymų kūrimas, įgyvendinimas; savaip įgyvendinama pedagogo pasiūlyta idėja; meno kūrinių stebėjimas; meninių projektų kūrimas; saviraiška meno priemonėmis; improvizavimas; kūrybinės raiškos renginių organizavimas; švenčių ir tradicijų kūrimas; estetiškos aplinkos kūrimas.
Sveiką gyvenseną skatinantys metodai: savo kūno ir jo galimybių tyrinėjimas; asmens higieną skatinančių pokalbių, renginių organizavimas; saugaus elgesio ekskursijų, projektų, parodų rengimas; sveikos mitybos įgūdžių formavimas; teigiamų ir neigiamų elgesio pasekmių atradimas; taisyklingo judėjimo ir fizinio aktyvumo skatinimas, renginių organizavimas.
Ankstyvojo amžiaus vaikams ugdyti (-is) pedagogas taikys tokius ugdymo būdus, kurie stiprins vidines vaiko galias, didins atsparumą neigiamiems aplinkos poveikiams, padės vaikui išmokti įveikti sunkumus, adaptuotis naujoje aplinkoje.
Programos įgyvendinimui naudojamos ugdymo(si) priemonės
Ugdomoji aplinka aprūpinta įvairiomis priemonėmis, skatinančiomis vaiko aktyvumą, norą pažinti, stebėti, kurti, tyrinėti, ieškoti, atrasti, bendrauti ir bendradarbiauti. Ugdymo(si) priemonės – tikslingos, veiksmingos, ekologiškos, įvairios ir keičiamos pagal galimybę: vaizdinės ugdymo (si) priemonės (žemėlapiai, plakatai, tautinio, religinio, gamtosauginio, meninio turinio atributika ir kt.); priemonės pažintinei veiklai (žmonių buities, profesijų atributai, žaislai, transporto priemonės, įrankių rinkiniai, eismo ženklai, gyvūnų, paukščių figūrėlės ir kt.); kalbos ugdymui (enciklopedijos, paveikslai, žurnalai, vaikiškos knygelės, pratybos, pasakų įrašai ir kt.); žaidimų ir kūrybos priemonės bei medžiagos – žaidimai ir žaislai socialinių įgūdžių raidai (siužetiniai, konstrukciniai, techniniai žaislai ir kt.; priemonės meniniam ugdymui (tapymui, lipdymui, muzikavimui, vaidybai, instrumentai, ir kt.), judesiui (kamuoliai, šokdynės, lankai, sportinis inventorius ir kt.); įranga ( magnetinės lentos, širmos, kilimėliai, kilimai, pagalvėlės, lovytės, sekcijos, lentynos, spintelės ir kt.); informacinės priemonės (kompiuteriniai didaktiniai žaidimai, mokomoji programinė, techninė įranga, metodinė medžiaga, informacinės ir vaizdinės priemonės). Visos priemonės, žaislai, knygos ir kiti išdėstyti taip, kad vaikams būtų prieinami, skatintų smalsumą, norą žaisti, veikti, ieškoti, tirti, atrasti, pažinti.
Ugdančiosios aplinkos priemonėmis siekiama nepažeisti higienos normų reikalavimų. Orientuojamasi į saugius ir estetiškus, funkcionalius ir žadinančius vaikų kūrybines galias žaislus bei kitas ugdymo priemones.
Ankstyvasis amžius
1,5 – 3 metų vaikams
Socialinė kompetencija | ||
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos | |
SAVIVOKA IR SAVIGARBAEsminė nuostata. Save vertina teigiamai.
Esminis gebėjimas. Supranta savo asmens tapatumą (aš esu, buvau, būsiu), pasako, kad yra berniukas/mergaitė, priskiria save savo šeimai, grupei, bendruomenei, palankiai kalba apie save, tikisi, kad kitiems jis patinka, supranta ir gina savo teises.
|
|
|
EMOCIJŲ SUVOKIMAS IR RAIŠKAEsminė nuostata. Domisi savo ir kitų emocijomis bei jausmais.
Esminis gebėjimas. Atpažįsta ir įvardina savo emocijas ar jausmus bei jų priežastis, atpažįsta ir įvardina kitų emocijas ar jausmus, įprastose situacijose emocijas ir jausmus išreiškia tinkamais, kitiems priimtinais būdais. |
|
|
SAVIREGULIACIJA IR SAVIKONTROLĖEsminė nuostata. Nusiteikęs sutelkti dėmesį, būti kantrus, valdyti emocijų raišką ir elgesį.
Esminis gebėjimas. Ilgesnį laiką sutelkia dėmesį klausymui, stebėjimui, veiklai, įsiaudrinęs geba |
|
|
SANTYKIAI SU SUAUGUSIAISEsminė nuostata. Nusiteikęs pozityviai bendrauti ir bendradarbiauti su suaugusiaisiais.
Esminis gebėjimas. Pasitiki pedagogais, ramiai jaučiasi su jais kasdieninėje ir neįprastoje aplinkoje, iš jų mokosi, drąsiai reiškia jiems savo nuomonę, tariasi, derasi; žino, kaip reikia elgtis su nepažįstamais suaugusiais. |
|
|
SANTYKIAI SU BENDRAAMŽIAISEsminė nuostata. Nusiteikęs pozityviai bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais.
Esminis gebėjimas. Supranta, kas yra gerai, kas blogai, draugauja bent su vienu vaiku, palankiai bendrauja su visais (dalinasi žaislais, tariasi, supranta kitų norus), padedamas supranta savo žodžių ir veiksmų pasekmes sau ir kitiems.
|
|
|
PROBLEMŲ SPRENDIMASEsminė nuostata. Nusiteikęs ieškoti išeičių kasdieniniams sunkumams bei iššūkiams įveikti.
Esminis gebėjimas. Atpažįsta ką nors veikiant kilusius sunkumus bei iššūkius, dažniausiai supranta, kodėl jie kilo, suvokia savo ir kitų ketinimus, ieško tinkamų sprendimų ką nors išbandydamas, tyrinėdamas, aiškindamasis, bendradarbiaudamas, pradeda numatyti priimtų sprendimų pasekmes. |
|
|
APLINKOS PAŽINIMASEsminė nuostata. Nori pažinti bei suprasti save ir aplinkinį pasaulį, džiaugiasi sužinojęs ką nors nauja.
Esminis gebėjimas. Įvardija ir bando paaiškinti socialinius bei gamtos reiškinius, apibūdinti save, savo gyvenamąją vietą, šeimą, kaimynus, gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, domisi technika ir noriai mokosi ja naudotis. |
|
|
INICIATYVUMAS IR ATKAKLUMASEsminė nuostata. Didžiuojasi savimi ir didėjančiais savo gebėjimais.
Esminis gebėjimas. Savo iniciatyva pasirenka veiklą, ilgam įsitraukia, ją plėtoja, po tam tikro laiko tarpo veiklą pratęsia, kreipiasi į suaugusįjį pagalbos, kai pats nepajėgia susidoroti su kilusiais sunkumais |
|
|
Priemonės: gaminimo priemonės – žaisliniai stalo didaktiniai žaidimai, siužetiniai žaislai, atributika žyminti profesijas, šukos, kaspinėliai, peteliškės – pasipuošti; telefonai, lėlių drabužėliai. | ||
Metodai: bendradarbiavimas su šeimomis, pokalbiai, stebėjimai, žaidimai, išvykos.
|
Pažinimo kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
MOKĖJIMAS MOKYTISEsminė nuostata. Noriai mokosi, džiaugiasi tuo, ko išmoko.
Esminis gebėjimas. Mokosi žaisdami, stebėdami kitus vaikus ir suaugusiuosius, klausinėdami, ieškodami informacijos, išbandydami, spręsdami problemas, kurdami, įvaldo kai kurias mokymosi strategijas, pradeda suprasti mokymosi procesą. |
|
PROBLEMŲ SPRENDIMASEsminė nuostata. Nusiteikęs ieškoti išeičių kasdieniniams sunkumams bei iššūkiams įveikti.
Esminis gebėjimas. Atpažįsta ką nors veikiant kilusius sunkumus bei iššūkius, dažniausiai supranta, kodėl jie kilo, suvokia savo ir kitų ketinimus, ieško tinkamų sprendimų ką nors išbandydamas, tyrinėdamas, aiškindamasis, bendradarbiaudamas, pradeda numatyti priimtų sprendimų pasekmes. |
|
TYRINĖJIMASEsminė nuostata. Smalsus, domisi viskuo, kas vyksta aplinkui, noriai stebi, bando, samprotauja.
Esminis gebėjimas. Aktyviai tyrinėja save, socialinę, kultūrinę ir gamtinę aplinką, įvaldo tyrinėjimo būdus (stebėjimą ir bandymą), mąsto ir samprotauja apie tai, ką pastebėjo, atrado, pajuto, patyrė.
|
|
APLINKOS PAŽINIMASEsminė nuostata. Nori pažinti bei suprasti save ir aplinkinį pasaulį, džiaugiasi sužinojęs ką nors nauja.
Esminis gebėjimas. Įvardija ir bando paaiškinti socialinius bei gamtos reiškinius, apibūdinti save, savo gyvenamąją vietą, šeimą, kaimynus, gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, domisi technika ir noriai mokosi ja naudotis.
|
|
KIEKIO SUPRATIMAS IR SKAIČIAVIMASEsminė nuostata. Nusiteikęs pasaulio pažinimui naudoti skaičius ir skaičiavimus.
Esminis gebėjimas. Objektų (realių ar pavaizduotų) kiekį apibūdina skaičiumi, susieja skaičių su atitinkamu jo simboliu. Sudaro, palygina daiktų grupes pagal kiekį. Apibūdina daikto vietą tam tikroje daiktų eilėje. Sudaro, pratęsia įvairias sekas, randa trūkstamus jų narius. |
|
FORMA, ERDVĖ, MATAVIMAIEsminė nuostata. Nusiteikęs tyrinėti aplinkos daiktus, jų ryšius ir santykius.
Esminis gebėjimas. Skiria daiktų spalvą ir formą, jaučia daiktų dydį, dydžių skirtumus, daikto vietą ir padėtį erdvėje, sieja daiktus su jų vaizdais nuotraukose, piešiniuose. Pastebi laiko tėkmės požymius. Tapatina, grupuoja, klasifikuoja daiktus. Supranta ir vartoja žodžius, kuriais apibūdinamas atstumas, ilgis, masė, talpa, tūris, laikas, daiktų panašumai ir skirtumai, daiktų tarpusavio ryšiai, santykiai, padėtis vienas kito atžvilgiu. |
|
RAŠYTINĖ KALBAEsminė nuostata. Domisi rašytiniais ženklais, simboliais, skaitomu tekstu.
Esminis gebėjimas. Atpažįsta ir rašinėja raides, žodžius bei kitokius simbolius, pradeda skaitinėti.
|
|
Priemonės: kiaurasamtis kibirėlis, įvairios formelės, puodeliai, laistytuvai, knygelės, paveikslėliai apie gyvūnus, daiktus, gamtos reiškinius; akmenėliai, kaštonai, gilės, lapeliai. | |
Metodai: stebėjimas, pokalbis, manipuliavimas daiktais, žaislais, individualus bendravimas. |
Komunikavimo kompetencija | ||
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos | |
SAVIREGULIACIJA IR SAVIKONTROLĖEsminė nuostata. Nusiteikęs sutelkti dėmesį, būti kantrus, valdyti emocijų raišką ir elgesį.
Esminis gebėjimas. Ilgesnį laiką sutelkia dėmesį klausymui, stebėjimui, veiklai, įsiaudrinęs geba nusiraminti, bendraudamas su kitais bando kontroliuoti savo žodžius ir veiksmus |
|
|
SAKYTINĖ KALBAEsminė nuostata. Nusiteikęs išklausyti kitą ir išreikšti save bei savo patirtį kalba.
Esminis gebėjimas. Klausosi ir supranta kitų kalbėjimą, kalba su suaugusiaisiais ir vaikais, natūraliai, laisvai išreikšdamas savo išgyvenimus, patirtį, mintis, intuityviai junta kalbos grožį.
|
|
|
KASDIENINIO GYVENIMO ĮGŪDŽIAIEsminės nuostatos. Noriai įvaldo sveikam kasdieniniam gyvenimui reikalingus įgūdžius.
Esminiai gebėjimas. Tvarkingai valgo, savarankiškai atlieka savitvarkos veiksmus: apsirengia ir nusirengia, naudojasi tualetu. Prižiūri savo išorę: prausiasi, šukuojasi. Saugo savo sveikatą ir saugiai elgiasi aplinkoje |
|
|
ESTETINIS SUVOKIMASEsminė nuostata. Domisi meno kūriniais, aplinka, meninėmis veiklomis, jais gėrisi, grožisi.
Esminis gebėjimas. Jaučia ir suvokia muzikos, šokio, vaidybos, vizualaus meno savitumą, grožisi meno kūriniais, džiaugiasi savo kūryba, žavisi aplinkos grožiu, dalijasi išgyvenimais, įspūdžiais, pastebėjimais, vertinimais
|
|
|
Priemonės: magnetinė lenta, spalvinimo knygelės, flomasteriai, knygelės kietais viršeliais, žurnalai, paveikslėliai apie daržoves, vaisius, žaislus, indus, naminius gyvulius ir jų jauniklius, baldus, drabužius, vaiko šeimos nuotraukos, pagalvėlės, lėlės. | ||
Metodai: paveikslėlių, knygelių stebėjimas, bendravimas, deklamavimas, klausymas, dalyvavimas šventėse. |
Sveikatos kompetencija | ||
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos | |
SAVIREGULIACIJA IR SAVIKONTROLĖEsminė nuostata. Nusiteikęs sutelkti dėmesį, būti kantrus, valdyti emocijų raišką ir elgesį.
Esminis gebėjimas. Ilgesnį laiką sutelkia dėmesį klausymui, stebėjimui, veiklai, įsiaudrinęs geba nusiraminti, bendraudamas su kitais bando kontroliuoti savo žodžius ir veiksmus.
|
|
|
FIZINIS AKTYVUMASEsminės nuostatos: Noriai, džiaugsmingai juda.
Esminiai gebėjimas: Eina, bėga, šliaužia, ropoja, lipa, šokinėja koordinuotai, išlaikydamas pusiausvyrą, spontaniškai ir tikslingai, atlieka veiksmus, kuriems būtina akių-rankos koordinacija bei išlavėjusi smulkioji motorika.
|
|
|
KASDIENINIO GYVENIMO ĮGŪDŽIAIEsminės nuostatos. Noriai įvaldo sveikam kasdieniniam gyvenimui reikalingus įgūdžius.
Esminiai gebėjimas. Tvarkingai valgo, savarankiškai atlieka savitvarkos veiksmus: apsirengia ir nusirengia, naudojasi tualetu. Prižiūri savo išorę: prausiasi, šukuojasi. Saugo savo sveikatą ir saugiai elgiasi aplinkoje |
|
|
Priemonės: sūpuoklės pakabinamos ar pastatomos ant grindų, čiuožynės, kopėtėlės, nusileidimo kalnelis, įvairaus dydžio kamuoliai, pralindimo tuneliai, parašiutas, dviratukai, važiuoklės (mašinėlės, asiliukai), kamuoliukų baseinas, smulkus sportinis inventorius, judriųjų žaidimų atributika ir kt. | ||
Metodai: žaidybinė veikla, stebėjimas, pokalbis, individualios užduotys vaikams. |
Meninė kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
KŪRYBIŠKUMASEsminė nuostata. Jaučia kūrybinės laisvės, spontaniškos improvizacijos bei kūrybos džiaugsmą.
Esminis gebėjimas. Savitai reiškia savo sumanymus įvairioje veikloje, ieško nežinomos informacijos, siūlo naujas, netikėtas idėjas ir jas savitai įgyvendina.
|
|
MENINĖ RAIŠKAEsminė nuostata. Jaučia meninės raiškos džiaugsmą, rodo norą aktyviai dalyvauti meninėje veikloje.
Esminis gebėjimas. Spontaniškai ir savitai reiškia įspūdžius, išgyvenimus, mintis, patirtas emocijas muzikuodamas, šokdamas, vaidindamas, vizualinėje kūryboje. |
|
ESTETINIS SUVOKIMASEsminė nuostata. Domisi, gėrisi, grožisi aplinka, meno kūriniais, menine veikla.
Esminis gebėjimas. Jaučia, suvokia ir apibūdina elementarius muzikos, šokio, vaidybos, vizualaus meno ypatumus, grožisi meno kūriniais, džiaugiasi savo ir kitų kūryba, žavisi aplinkos grožiu, dalijasi išgyvenimais, įspūdžiais, pastebėjimais, vertinimais. |
|
Priemonės: dailei – teptukai, guašas, spalvoti pieštukai, flomasteriai, žirklės, gamtinė medžiaga, plastilinas, kreidelės, trafaretai, smėlis, vanduo, įvairūs žurnalai karpymui.Muzikai nesudėtingi muzikiniai instrumentai (barškučiai, būgnelis, magnetofonas – klausytis kiekvieną dieną įvairios muzikos), gamtiniai „muzikos instrumentai“ – akmenėliai, lazdelės, buteliai su vandeniu, skarelės, skraistės, juostelės šokiui. | |
Metodai: muzikos klausymas, dainavimas, grojimas, šokimas, muzikiniai žaidimai, ritmo, judesių atkartojimas |
Ikimokyklinis amžius
3-5(6) metų vaikams
Socialinė kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
SAVIVOKA IR SAVIGARBAEsminė nuostata: save vertina teigiamai.
Esminis gebėjimas: supranta savo asmens tapatumą (aš esu, buvau, būsiu), pasako, kad yra berniukas/mergaitė, priskiria savo šeimai, grupei, bendruomenei, pasitiki savimi ir savo gebėjimais, palankiai kalba apie save, tikisi, kad kitiems jis patinka, supranta ir gina savo teises būti ir žaisti kartu su kitais. |
|
EMOCIJŲ SUVOKIMAS IR RAIŠKAEsminė nuostata: domisi savo ir kitų emocijomis ir jausmais.
Esminis gebėjimas: atpažįsta ir įvardina savo emocijas ir jausmus bei jų priežastis, įprastose situacijoje emocijas ir jausmus išreiškia tinkamai, kitiems priimtinais būdais, atpažįsta ir įvardina kitų emocijas ar jausmus, bando į juos atsiliepti ( paguosti, užjausti), keisti savo elgesį( susilaikyti, neskaudinti, atsižvelgti į kito norus).
|
|
SAVIREGULIACIJA IR SAVIKONTROLĖEsminė nuostata: nusiteikęs sutelkti dėmesį, valdyti emocijų raišką ir elgesį.
Esminis gebėjimas: ilgesnį laiką sutelkia dėmesį veiklai, bendraudamas su kitais bando kontroliuoti savo žodžius ir veiksmus, reiškiasi savitvardos pradmenys.
|
|
SANTYKIAI SU SUAUGUSIAISEsminė nuostata: nusiteikęs geranoriškai bendrauti ir bendradarbiauti su suaugusiais.
Esminis gebėjimas: pasitiki pedagogais, juos gerbia, ramiai jaučiasi kasdieninėje ir neįprastoje aplinkoje, iš jų mokosi, drąsiai reiškia jiems savo nuomonę, tariasi, derasi; žino, kaip reikia elgtis su nepažįstamais suaugusiais.
|
|
SANTYKIAI SU BENDRAAMŽIAISEsminė nuostata: nusiteikęs geranoriškai bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais.
Esminis gebėjimas: supranta, kas yra gerai, o kas blogai, draugauja bent su vienu vaiku, palankiai bendrauja su visais ( supranta kitų norus, dalinasi žaislais, tariasi, užjaučia, padeda), padėdamas supranta savo žodžių ir veiksmų pasekmes sau ir kitiems.
|
|
INICIATYVUMAS IR ATKAKLUMASEsminė nuostata: didžiuojasi savimi ir didėjančiais savo gebėjimais.
Esminis gebėjimas: savo iniciatyva pasirenka veiklą, ilgam įsitraukia, ją plėtoja, po tam tikro laiko tarpo veiklą pratęsia, kreipiasi į suaugusį pagalbos, kai pats nepajėgia susidoroti su kilusiais sunkumais. |
|
PROBLEMŲ SPRENDIMASEsminė nuostata: nusiteikęs ieškoti išeičių kasdieniniams iššūkiams bei sunkumams įveikti.
Esminis gebėjimas: atpažįsta ką nors veikiant kilusius iššūkius bei sunkumus, dažniausiai supranta, kodėl jie kilo, suvokia savo ir kitų ketinimus, ieško tinkamų sprendimų ką nors išbandydamas, tyrinėdamas, aiškindamasis, bendradarbiaudamas, pradeda numatyti priimtų sprendimų pasekmes. |
|
APLINKOS PAŽINIMAS
Esminė nuostata: nori pažinti bei suprasti save ir aplinkinį pasaulį, džiaugiasi sužinojęs ką nors nauja.
Esminis gebėjimas: įvardija ir bando paaiškinti socialinius bei gamtos reiškinius, apibūdina save, savo gyvenamąją vietą, šeimą, kaimynus, gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, domisi technika ir noriai mokosi ja naudotis. |
|
Priemonės: įvairūs stalo žaidimai (mozaikos, loto, žaidimai su kauliukais), paveikslai, plakatai, maketai, knygos, siužetiniai žaislai ir kt.; Asmeniniai žaislai, albumai, segtuvai (su šeimos ar grupės gyvenimo nuotraukomis, piešiniais ir kt.); Popierinės kortelės vardui, užrašams; Žaislai vaikams džiuginti (žaidimui su muilo, vandens burbulais, balionai); Lietuvos ir regiono žemėlapiai; Lietuvos Respublikos vėliava (maža); Gaublys; Saugaus eismo ir elgesio kortelės, knygelės, paveikslėliai, dėlionės, stalo žaidimai, nuotaikų kortelės; Siužetiniai žaislai (lėlės, vežimėliai, baldai, indeliai, drabužiai, įvairių profesijų atributai; Buities ir kt. daiktai; Žaidimai poromis, keliese (domino, loto); atsipalaidavimo žaislai (minkšti žaislai, kamuoliukai spaudymui rankomis; Veidrodžiai, raminančios, aktyvinančios ir kt. muzikos įrašai ir kt. | |
Metodai: pokalbis, asociacijų kūrimas („voratinklis“, „žemėlapis“), idėjų kūrimas („minčių lietus“, „smegenų šturmas“), vaidybiniai žaidimai, inscenizacijos, kūrybinės užduotys. |
Sveikatos kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
SAVIREGULIACIJA IR SAVIKONTROLĖEsminė nuostata. Nusiteikęs sutelkti dėmesį, būti kantrus, valdyti emocijų raišką ir elgesį.
Esminis gebėjimas .Ilgesnį laiką sutelkia dėmesį klausymui, stebėjimui, veiklai, įsiaudrinęs geba nusiraminti, bendraudamas su kitais bando kontroliuoti savo žodžius ir veiksmus
|
|
FIZINIS AKTYVUMASEsminės nuostatos: Noriai, džiaugsmingai juda.
Esminiai gebėjimas: Eina, bėga, šliaužia, ropoja, lipa, šokinėja koordinuotai, išlaikydamas pusiausvyrą, spontaniškai ir tikslingai, atlieka veiksmus, kuriems būtina akių-rankos koordinacija bei išlavėjusi smulkioji motorika.
|
|
KASDIENINIO GYVENIMO ĮGŪDŽIAIEsminės nuostatos. Noriai įvaldo sveikam kasdieniniam gyvenimui reikalingus įgūdžius.
Esminiai gebėjimas. Tvarkingai valgo, savarankiškai atlieka savitvarkos veiksmus: apsirengia ir nusirengia, naudojasi tualetu. Prižiūri savo išorę: prausiasi, šukuojasi. Saugo savo sveikatą ir saugiai elgiasi aplinkoje |
|
Priemonės: Servetėlės, rankšluosčiai, dantų šepetėlis, pasta. Higienos reikmenys (muilas); Kaspinai, skarelės, skraistės šokiui; Lankai, šokdynės, virvutės, kamuoliai, kėgliai, badmintonas; treniruokliai (kamuoliukų baseinas); šiurkštūs, gruoblėti kilimėliai; sūpuoklės, sienelės, kopėčios, laipiojimo virvės, gimnastikos suoleliai, čiužiniai; priemonės estafetėms, kliūtims; audeklo atraižos, elastingas popierius, rupus žvyras, nugludinti akmenėliai; paspirtukai; rogutės; Supynės, karstyklės, čiuožyklos, suoliukai, smėlio dėžės, pavėsinės ir kt. | |
Metodai: pokalbis, asociacijų kūrimas („voratinklis“, „žemėlapis“), idėjų kūrimas („minčių lietus“, „smegenų šturmas“), vaidybiniai žaidimai, inscenizacijos, kūrybinės užduotys, judrieji žaidimai su taisyklėmis; sportinės šventės, sveikatos savaitės, akcijos, pasivaikščiojimai; projektų rengimas ir vykdymas. |
Komunikavimo kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
SAVIREGULIACIJA IR SAVIKONTROLĖ
Esminė nuostata: nusiteikęs sutelkti dėmesį, valdyti emocijų raišką ir elgesį.
Esminis gebėjimas: ilgesnį laiką sutelkia dėmesį veiklai, bendraudamas su kitais bando kontroliuoti savo žodžius ir veiksmus, reiškiasi savitvardos pradmenys. |
|
KASDIENIO GYVENIMO ĮGŪDŽIAIEsminė nuostata: noriai įvaldo sveikam kasdieniniam gyvenimui reikalingus įgūdžius.
Esminis gebėjimas: tvarkingai atlieka savitvarkos veiksmus. Saugiai elgiasi aplinkoje.
|
|
ESTETINIS SUVOKIMASEsminė nuostata: domisi, gėrisi, grožisi aplinka, menine veikla.
Esminis gebėjimas: suvokia, apibūdina elementarius vaidybos, vizualaus meno, literatūros kūrinių ypatumus, džiaugiasi savo ir kitų kūryba, žavisi aplinkos grožiu, dalijasi įspūdžiais, vertinimais, pastebėjimais.
|
garsų, intonacijų, žodžių sąskambį;
|
SAKYTINĖ KALBAEsminė nuostata: nusiteikęs išklausyti kitą ir išreikšti save bei savo patirtį kalba.
Esminis gebėjimas: klausosi ir supranta kitų kalbėjimą, kalba su suaugusiais ir vaikais, natūraliai, laisvai išreikšdamas savo išgyvenimus, patirtį, mintis, intuityviai junta kalbos grožį.
|
KLAUSYMAS
KALBĖJIMAS
|
RAŠYTINĖ KALBAEsminė nuostata: domisi rašytiniais ženklais, simboliais, skaitomu tekstu.
Esminis gebėjimas: atpažįsta ir rašinėja raides, žodžius bei kitokius simbolius, pradeda skaitinėti. |
SKAITYMAS
RAŠYMAS
|
Priemonės: Popierius (kortelės, juostelės, lapeliai); Asmeninės knygelės; Rašikliai, pieštukai; Popieriniai lipdukai (įvairaus dydžio kortelės); Atvirukai, vokai, laiškų rašymo lapeliai ir kt. Knygos vaikams (knygelės, žurnalai, vaikiškos enciklopedijos, dailės albumai ir kt.); Raidynai, žodžių kortelės, juostelės, stalo žaidimai su raidėmis, užrašais skirti kalbai ugdyti, kubeliai, automobiliai ir kt. su užrašais; Pasakų, muzikos įrašai (kompaktiniai diskai, garso kasetės); Pratybų sąsiuviniai ir kt. | |
Metodai: pokalbis, pasakojimas, pasakų kūrimas, interviu, didaktinės užduotys, tikslinės užduotys, kurioms vadovauja pedagogas, vaidybiniai žaidimai, individualios užduotys vaikams. |
Pažinimo kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
MOKĖJIMAS MOKYTISEsminė nuostata. Domisi tuo, kas nauja, palankiai nusiteikęs naujoms veikloms.
Esminis gebėjimas. Savo iniciatyva pagal savo pomėgius pasirenka veiklą, ilgam įsitraukia, ją plėtoja, po tam tikro laiko tarpo veiklą pratęsia, kreipiasi į suaugusįjį pagalbos, kai pats nepajėgia susidoroti su kilusiais sunkumais. |
|
PROBLEMŲ SPRENDIMASEsminė nuostata. Nusiteikęs ieškoti išeičių kasdieniniams iššūkiams bei sunkumams įveikti.
Esminis gebėjimas. Atpažįsta ką nors veikiant kilusius iššūkius bei sunkumus, dažniausiai supranta, kodėl jie kilo, suvokia savo ir kitų ketinimus, ieško tinkamų sprendimų ką nors išbandydamas, tyrinėdamas, aiškindamas |
|
TYRINĖJIMASEsminė nuostata.
Smalsus, domisi viskuo, kas vyksta aplinkui, noriai stebi, bando, samprotauja. Esminis gebėjimas. Aktyviai tyrinėja save, socialinę, kultūrinę ir gamtinę aplinką, įvaldo tyrinėjimo būdus (stebėjimą ir bandymą), mąsto ir samprotauja apie tai, ką pastebėjo, atrado, pajuto, patyrė.
|
|
APLINKOS PAŽINIMASEsminė nuostata. Nori pažinti bei suprasti save ir aplinkinį pasaulį, džiaugiasi sužinojęs ką nors nauja.
Esminis gebėjimas. Įvardija ir bando paaiškinti socialinius bei gamtos reiškinius, apibūdinti save, savo gyvenamąją vietą, šeimą, kaimynus, gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, domisi technika ir noriai mokosi ja naudotis. |
|
KIEKIO SUPRATIMAS IR SKAIČIAVIMASEsminė nuostata.
Nusiteikęs pasaulio pažinimui naudoti skaičius ir skaičiavimus. Esminis gebėjimas. Daiktų (realių ar pavaizduotų) kiekį apibūdina skaičiumi, susieja skaičių su atitinkamu jo simboliu. Sudaro, palygina daiktų grupes pagal kiekį. Apibūdina daikto vietą tam tikroje daiktų eilėje. Sudaro, pratęsia įvairias sekas, randa praleistus jų narius. |
atliks įvairias užduotis, suvokdamas operacijų su daiktų grupėmis prasmę: sudėti, atimti, suskaidyti į 2, 3, 4 lygias dalis |
FORMA, ERDVĖ, MATAVIMAIEsminė nuostata. Nusiteikęs tyrinėti aplinkos daiktus, jų ryšius ir santykius.
Esminis gebėjimas. Skiria daiktų spalvą ir formą, dydį, dydžių skirtumus, daikto vietą ir padėtį erdvėje, sieja daiktus su jų vaizdais nuotraukose, piešiniuose. Pastebi laiko tėkmės požymius. Tapatina, grupuoja, klasifikuoja daiktus. Supranta ir vartoja žodžius, kuriais apibūdinamas atstumas, ilgis, masė, talpa, tūris, laikas, daiktų panašumai ir skirtumai, daiktų tarpusavio ryšiai, santykiai, padėtis vienas kito atžvilgiu.
|
atras, kad į skirtingos formos daiktus galima sutalpinti tą patį medžiagos tūrį |
Priemonės: įvairios enciklopedijos, žemėlapiai, plakatai, stalo žaidimai, įvairūs prietaisai tiriamajai veiklai, gamtinės medžiagos pavyzdžiai, kambariniai augalai, pažintiniai paveikslai, oro ir mėnesio kalendoriai, laikrodis, pinigų kortelės kompasas, padidinimo stiklas, mikroskopas, įrankiai augalų ir gyvūnų priežiūrai, matavimo priemonės-liniuotės, termometrai, svarstyklės, delionės, loto, lego konstruktoriai, domino, šaškės, IKT, vandenį geriantis popierius, vaškas, parafinas; žvakės; rašomoji lenta; lentynėlės, spintutės, dėžės, krepšiai žaislams, medžiagoms ir priemonėms, gyvūnų, augalų, gamtovaizdžių ir gamtos paminklų nuotraukos; skaičių, formų, dydžių, spalvų kortelės; priešingybių, priežasties-pasekmės, nuoseklumo, dalies ir visumos paveikslėliai, kortelės; smėlis, akmenukai, vanduo, gamtinė medžiaga; didinamieji stiklai, indai ir priemonės eksperimentavimui; skaičiavimo pagaliukai, skaičiuotuvai, specialios didaktinės skaičiavimo priemonės: erdvinės ir plokštuminės geometrinės figūros; pinigų pavyzdžiai; žaislai tapatinimui, grupavimui, rūšiavimui, serijų dėliojimui; išardomieji ir sudedamieji žaislai, daiktų modeliai ir pan. | |
Metodai: didaktinės užduotys; pokalbis, stebėjimas, individualios užduotys vaikams, asociacijų kūrimas („voratinklis“, „žemėlapis“), idėjų kūrimas („minčių lietus“, „smegenų šturmas“), analogijų, projektinė veikla, ugdymo valandėlės, galvosūkiai, kolekcionavimas. |
Meninė kompetencija | |
Nuostatos ir gebėjimai | Vaiko veiksenos |
KŪRYBIŠKUMASEsminė nuostata. Jaučia kūrybinės laisvės, spontaniškos improvizacijos bei kūrybos džiaugsmą.
Esminis gebėjimas. Savitai reiškia savo sumanymus įvairioje veikloje, ieško nežinomos informacijos, siūlo naujas, netikėtas idėjas ir jas savitai įgyvendina.
|
|
MENINĖ RAIŠKAEsminė nuostata. Jaučia meninės raiškos džiaugsmą, rodo norą aktyviai dalyvauti meninėje veikloje.
Esminis gebėjimas. Spontaniškai ir savitai reiškia įspūdžius, išgyvenimus, mintis, patirtas emocijas muzikuodamas, šokdamas, vaidindamas, vizualinėje kūryboje.
|
|
ESTETINIS SUVOKIMASEsminė nuostata. Domisi meno kūriniais, aplinka, meninėmis veiklomis, jais gėrisi, grožisi.
Esminis gebėjimas. Jaučia ir suvokia muzikos, šokio, vaidybos, vizualaus meno savitumą, grožisi meno kūriniais, džiaugiasi savo kūryba, žavisi aplinkos grožiu, dalijasi išgyvenimais, įspūdžiais, pastebėjimais, vertinimais
|
pasakojimą papildys judesiais, gestais, mimika, vaidins pasakas, inscenizacijas;
|
Priemonės: Piešimo popierius; pieštukai, akvarelė, guašas, pirštų ir kt. dažai, teptukai ir kt. Priemonės tapymui, piešimui, lipdymui, kūrybiniams darbams (įvairūs dažai: guašas, akvarelė, kreidelės, pastelė; klijai; balta ir spalvota kreida; pilki ir spalvoti pieštukai; įvairaus dydžio, pločio, storio teptukai; žirklės, kanceliariniai peiliukai, pagaliukai ir kt.); priemonės darbo vietai uždengti; apranga darbui su dažais; širmelė ir kita įranga teatrui; pirštukų lėlės, pirštininės lėlės; apranga ir vaidybos atributika vaikams (skraistės, skrybėlės, bižuterija, karūnos ir kt.); muzikos instrumentai (akmenukai, lazdelės, barškučiai, ritminiai mušamieji instrumentai ( ar savos gamybos instrumentai); muzikos centras arba garso grotuvas, būtiniausi įrašai (populiari, klasikinė, liaudies, vaikų ir kt. muzika); ir kt. | |
Metodai: kalendorinių švenčių organizavimas, siekiant pajusti ritmingą gamtos pulsavimą, laiko tėkmę (Kalėdos, Užgavėnės, Velykos, Joninės, Vėlinės); susitikimai, bendradarbiavimas su šeima ir įstaigos bendruomene, tradicinių darželio švenčių organizavimas („Sveikas, Rugsėji“, „Motinos diena“, ,,Šeimos diena “, „Aš skubu užaugt“), stebėjimas, analizavimas, eksperimentavimas, erdvinių kompozicijų projektavimas, kūrybinis darbas, atradimų metodas.
|
Išskirtų kompetencijų pagrindą sudaro esminės nuostatos ir gebėjimai ,kuriuos vaikas turi įgyti iki šešerių metų.
Esminė nuostata – tai nuo gimimo iki šešerių metų kiekvienoje iš ugdymo(si) ir pasiekimų vertinimo sričių įgytas vaiko santykis su savimi, su kitais ir su aplinka išreiškiantis nusiteikimas, polinkis, požiūris.
Esminis gebėjimas – tai nuo gimimo iki šešerių metų kiekvienoje iš ugdymo(si) ir pasiekimų vertinimo sričių įgytas svarbiausias vaiko gebėjimas ką nors daryti, veikti, mąstyti.
Eil.nr. | Vaiko pasiekimai | Esminė nuostata | Esminis gebėjimas |
1. | Savivoka ir savigarba | Save vertina teigiamai | Supranta savo asmens tapatumą (aš esu, buvau, būsiu), pasako, kad yra berniukas/mergaitė, priskiria save savošeimai, grupei, bendruomenei, palankiai kalba apie save, tikisi, kad kitiems jis patinka, supranta ir gina savo teises. |
2. | Emocijų suvokimas ir raiška | Domisi savo ir kitų emocijomis ir jausmais | Atpažįsta ir įvardina savo emocijas ir jausmus bei jų priežastis, atpažįsta ir įvardina kitų emocijas ir jausmus, įprastose situacijose emocijas ir jausmus išreiškia tinkamais, kitiems priimtinais būdais. |
3. | Savireguliacija ir savikontrolė | Nusiteikęs sutelkti dėmesį, būti kantrus, valdyti emocijų raišką ir elgesį. | Ilgesnį laiką sutelkia dėmesį klausymui, stebėjimui, veiklai, įsiaudrinęs geba nusiraminti, bendraudamas su kitais bandokontroliuoti savo žodžius ir veiksmus. |
4. | Santykiai su suaugusiais | Nusiteikęs pozityviai bendrauti ir bendradarbiauti su suaugusiais. | Pasitiki pedagogais, ramiai jaučiasi su jais kasdieninėje ir neįprastoje aplinkoje, iš jų mokosi, drąsiai reiškia jiems savo nuomonę, tariasi, derasi; žino, kaip reikia elgtis su nepažįstamais suaugusiais. |
5. | Santykiai su bendraamžiais | Nusiteikęs pozityviai bendrauti irbendradarbiauti su bendraamžiais.
|
Supranta, kas yra gerai, kas blogai, draugauja bent su vienu vaiku, palankiai bendrauja su visais (dalinasi žaislais, tariasi, supranta kitų nors), padedamas supranta savo žodžių ir veiksmų pasekmes sau ir kitiems. |
6. | Mokėjimas mokytis | Noriai mokosi, džiaugiasi tuo, ko išmoko. | Mokosi žaisdami, stebėdami kitus vaikus ir suaugusius, klausinėdami, ieškodami informacijos, išbandydami, spręsdami problemas, kurdami, įvaldo kai kurias mokymosi strategijas, pradeda suprasti mokymosi procesą. |
7. | Iniciatyvumas ir atkaklumas | Didžiuojasi savimi ir didėjančiais savogabumais.
|
Savo iniciatyva pasirenka veiklą, ilgam įsitraukia, ją plėtoja, po tam tikro laiko tarpo veiklą pratęsia, kreipiasi į suaugusįjįpagalbos, kai pats nepajėgia susidoroti su kilusiais sunkumais. |
8. | Kūrybiškumas | Jaučia kūrybinės laisvės, spontaniškos improvizacijos bei kūrybos džiaugsmą. | Savitai reiškia savo sumanymus įvairioje veikloje, ieško nežinomos informacijos, siūlo naujas, netikėtas idėjas ir jas savitai įgyvendina. |
9. | Problemų sprendimas | Nusiteikęs ieškoti išeičių kasdieniams sunkumams bei iššūkiams įveikti. | Atpažįsta ką nors veikiant kilusius sunkumus bei iššūkius, dažniausiai supranta, kodėl jie kilo, suvokia savo ir kitųketinimus, ieško tinkamų sprendimo ką nors išbandydamas, tyrinėdamas, aiškindamasis, bendradarbiaudamas, pradeda numatyti priimtų sprendimų pasekmes. |
10. | Tyrinėjimas | Smalsus, domisi viskuo, kas vyksta aplinkui, noriai stebi, bando, samprotauja. | Aktyviai tyrinėja save, socialinę, kultūrinę ir gamtinę aplinką, įvaldo tyrinėjimo būdus (stebėjimą ir bandymą), mąsto ir samprotauja apie tai, ką pastebėjo, atrado, pajuto, patyrė. |
11. | Aplinkos pažinimas | Nori pažinti, suprasti save bei aplinkinį pasaulį, džiaugiasi sužinojęs ką nors nauja. | Įvardija, bando paaiškinti socialinius bei gamtos reiškinius, apibūdinti save, savo gyvenamąją vietą, šeimą, kaimynus, gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, domisi technika ir noriai mokosi ja naudotis. |
12. | Kiekio supratimas irskaičiavimas
|
Nusiteikęs pasaulio pažinimui naudotiskaičius ir skaičiavimus.
|
Objektų (realių ar pavaizduotų) kiekį apibūdina skaičiumi, susieja skaičių su atitinkamu jo simboliu. Sudaro, palyginadaiktų grupes pagal kiekį. Apibūdina daikto vietą tam tikroje daiktų eilėje. Sudaro, pratęsia įvairias sekas, randa trūkstamus jų narius. |
13. | Forma, erdvė, matavimai | Nusiteikęs tyrinėti aplinkos daiktus, jų ryšįir santykius.
|
Skiria daiktų spalvą, formą, jaučia daiktų dydį, dydžių skirtumus, daikto vietą ir padėtį erdvėje, sieja daiktus su vaizdais nuotraukose, piešiniuose. Pastebi laiko tėkmės požymius. Tapatina, grupuoja, klasifikuoja daiktus. Supranta ir vartoja žodžius, kuriais apibūdinamas atstumas, ilgis, masė, talpa, tūris, laikas, daiktų panašumai ir skirtumai, daiktų tarpusavio ryšiai, santykiai, padėtis vienas kito atžvilgiu. |
14. | Sakytinė kalba | Nusiteikęs išklausyti kitą ir išreikšti save bei savo patirtį kalba. | Klausosi ir supranta kitų kalbėjimą, kalba su suaugusiais ir vaikais, natūraliai ir laisvai išreikšdamas savo išgyvenimus,patirtį, mintis, intuityviai junta kalbos grožį. |
15. | Rašytinė kalba | Domisi rašytiniais ženklais, simboliais, skaitomu tekstu. | Atpažįsta ir rašinėja raides, žodžius bei kitokius simbolius, pradeda skaitinėti. |
16. | Meninė raiška | Jaučia meninės raiškos džiaugsmą, rodo norą aktyviai dalyvauti meninėje veikloje. | Spontaniškai ir savitai reiškia įspūdžius, išgyvenimus, mintis, patirtas emocijas muzikuodamas, šokdamas, vaidindamas, vizualinėje kūryboje. |
17. | Estetinis suvokimas | Domisi meno kūriniais, aplinka, meninėmis veiklomis, jais gėrisi, grožisi. | Jaučia ir suvokia muzikos, šokio, vaidybos, vizualaus meno savitumą, grožisi meno kūriniais, džiaugiasi savo kūryba, žavisi aplinkos grožiu, dalijasi išgyvenimais, įspūdžiais, pastebėjimais, vertinimais. |
18. | Fizinis aktyvumas | Noriai, džiaugsmingai juda. | Eina, bėga, šliaužia, ropoja, lipa, šokinėja koordinuotai, išlaikydamas pusiausvyrą, spontaniškai ir tikslingai, atlieka veiksmus, kuriems būtina akių-rankos koordinacija bei išlavėjusi smulkioji motorika. |
19. | Kasdieninio gyvenimo įgūdžiai | Noriai įvaldo sveikam kasdieniniam gyvenimui reikalingus įgūdžius. | Tvarkingai valgo, savarankiškai atlieka savitvarkos veiksmus: apsirengia ir nusirengia, naudojasi tualetu. Prižiūri savo išorę: prausiasi, šukuojasi. Saugo savo sveikatą ir saugiai elgiasi aplinkoj |
- UGDYMO PASIEKIMAI IR JŲ VERTINIMAS
Vaiko pasiekimų vertinimas – tai nuolatinis informacijos apie vaiką, jo ugdymosi ypatumus ir daromą pažangą kaupimas, interpretavimas ir apibendrinimas.
Vaiko pasiekimai ir pažanga stebimi ir fiksuojami pagal Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašo projektą, kuriame išdėstyta aštuoniolika vaiko ugdymosi pasiekimų sričių su esminėmis nuostatomis ir gebėjimais, kuriuos vaikas įgyja iki šešerių metų.
Vertindami ugdymo pasiekimus siekiame:
- pažinti vaiką ir jo individualybę,
- išsiaiškinti kiekvieno vaiko poreikius ir galimybes,
- nustatyti pasiekimų lygį ir daromą pažangą,
- padėti vaikui pačiam susivokti, kas jam sekasi gerai ir kur reikia pagalbos,
- informuoti tėvus ir siekti bendradarbiavimo,
- pamatyti ir įvertinti savo darbo veiksmingumą.
Vertinant vaiką būtina atskleisti, ką vaikai žino ir gali, kokie jų pasiekimai, o ne sutelkti dėmesį į tai, ko jie nežino ar negali atlikti.
Pagrindiniai vaiko pasiekimų vertintojai yra grupių auklėtojos. Vaiko pasiekimų vertinime dalyvauja tėvai (globėjai) ir patys vaikai.
Pirminis vaiko pažinimas prasideda nuo pokalbių su tėvais(globėjais) apie vaiką. Vaikui pradėjus lankyti įstaigą, išsiaiškinami tėvų(globėjų) lūkesčiai, surenkama jų nuomonė apie vaiko gebėjimus, individualius ypatumus. Pedagogai vertina vaiko gebėjimus pagal visas ugdymo sritis, nustato vaiko pasiekimų žingsnelį ir numato silpniau išreikštus gebėjimus.
Atsižvelgdama į vaiko pasiekimų rezultatus, auklėtoja planuoja tolimesnį vaiko ugdymą(si). Vaiko pasiekimai aptariami su tėvais (globėjais) individualių pokalbių metu. Vaiko pasiekimų ir pažangos vertinimo metodai:
- pokalbis su vaiko tėvais (globėjais), siekiant išsiaiškinti tėvų lūkesčius dėl vaiko
ugdymo(si) ir sužinoti nuomonę apie vaiko pasiekimus ir pažangą.
- pokalbis su vaiku, siekiant išsiaiškinti, kaip vaikas gali išsakyti savo mintis,
samprotavimus, požiūrius, išgirsti komentarus apie savo ar kito vaiko veiklą.
- stebėjimas – pagrindinis vaiko pažinimo būdas, kurį taiko įstaigos pedagogai.
- vaikų veiklos rezultatų analizė (kūrybos darbų analizė, vaizdo įrašų analizė, vaiko veiklos
nuotraukos su aprašais, žodinė kūryba, rašytinės kalbos pavyzdžiai ir kt.).
Informacija apie kiekvieno vaiko pasiekimus ir pažangą renkama viso vaiko ugdymosi įstaigoje metu. Su vaiku aptariama, kas jam sekėsi, kas buvo sunku, ką jis sužinojo, kaip jautėsi.
Vaiko pasiekimai aptariami 2 kartus per mokslo metus. Rugsėjo-spalio mėnesį įvertinama vaikų patirtis ir gebėjimai ir numatomos vaiko ugdymo kryptys ir būdai bei metodai. Gegužės mėnesį atliekamas vaiko pasiekimų vertinimas. Atlikta vertinimo rezultatų analizė padeda numatyti ugdomojo proceso spragas, parinkti tinkamiausias ugdymo(si) formas, metodus ir priemones, laikytis ugdomojo proceso tęstinumo.
Atskirais atvejais, atsižvelgiant į individualius vaiko poreikius, vertinimas gali vykti ir dažniau.
Su individualia vaiko pažanga ir pasiekimais tėvai supažindinami bendraujant asmeniškai.
Vaiko ugdymo(si) pasiekimai dokumentuojami ir kaupiami ,,Vaiko aplanke“.
Vaiko aplankas – tai vaiko darbelių, atliktų užduočių rinkinys, rodantis vaiko pasiekimų lygį per tam tikrą laiko tarpą.
Į aplanką dedamas pedagogų ir tėvų vertinimas apie vaiko pasiekimus, pačių vaikų mintys, pedagogų atliktų stebėjimų apibendrinimai ir išvados, tikslingai atrinkta vaiko pažangą ir pasiekimus rodanti informacija, vaiko dailės ir kiti darbeliai.
Kaupiama vaiko pasiekimų ir pažangos vertinimo informacija naudojama ugdymo individualizavimui ir ugdymo tęstinumo užtikrinimui, tėvų informavimui apie vaiko ugdymosi rezultatus, grupės vaikų pasiekimų apibendrinimui ir ugdymo prioritetų numatymui, ikimokyklinio ugdymo programos įgyvendinimo analizei atlikti.
- NAUDOTA LITERATŪRA IR ŠALTINIAI
- Lietuvos vaikų ikimokyklinio ugdymo koncepcija, 1989.
- Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, ratifikuota 1995m. liepos 3 d. Lietuvos Respublikos įstatymu Nr. I – 983.
- Lietuvos Respublikos Seimo 2003 08 20 nutarimas Nr. IX- 1569 „Dėl Vaiko gerovės valstybės politikos koncepcijos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 52 – 2316).
- Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 04 18 įsakymas Nr. ISAK – 627 „Dėl ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašo“ (Žin., 2005, Nr. 52 – 1752).
- Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašas.-Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centras, 2014.
- Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programa. ( www.smm.lt/ugdymas/docs/2007-02-07- ISAK – 179 pdf.
- Ankstyvojo ugdymo vadovas. Monkevičienė O. (sud.). – V.: Minklės leidyba, 2001.
- Ankstyvasis ugdymas. Einon D. V. – UAB“Egmont Lietuva“,1998.
- Humanistinio vaikų ugdymo programa. Auginu gyvybės medį. Bakūnaitė J. – V.: Eugrimas, 1998.
- Raidos psichologija. Žukauskienė R. – V.: Margi raštai, 1998.
- Artyn vaiko / Egmonto projektas vaikų darželiams. – V.:Polilogas, 1997.
- Projektų metodas ugdymo procese. Mokslinės praktinės konferencijos medžiaga / Kiseliovas A.(sud). – Š.: Šiaulių universitetas, 2002.
- Ugdymo programų planavimas ir realizavimas. Saugėnienė N. – K.: KTU, 2003.
- E.Staerfeldt, Ch.R.Mathiasen. Pedagogika ir demokratija.-V.:Aidai,1999.
- Kaffemanienė I.,Burneckienė I. Specialiųjų poreikių vaikų žaidimo gebėjimų ugdymas.-Š.:Šiaulių universiteto,2001.
- Becker-Textor Ingeborg. Kūrybiškumas vaikų darželyje.-V.: Presvika,2001.
- Diane Trister Dodge, Laura J. Colker, Cate Heroman. Ikimokyklinio amžiaus vaikų kūrybiškumo ugdymas.- ,,Presvika“, 2007.
- Diane Trister Dodge, Sherrie Rudick, Kai – lee Berke. Ankstyvojo amžiaus vaikų kūrybiškumo ugdymas – ,,Presvika“, 2008.
- Stebėjimas ir refleksija vaikystėje . Szarkowicz D. – Thomson Social Science Press, 2011.
- Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa – http://www.smm.lt/uploads/documents/gyvenimo-igudziu-programa.
PRITARTA
Panemunėlio universalaus daugiafunkcio centro
tarybos 2016 m